Ні для кого не секрет, що серед підприємців найбільше постраждав малий бізнес. Основна проблема з якою зіткнулись підприємці — втрата купівельної спроможності населення.
За даними Advanter Group, вагомими проблемами також є непрогнозованість розвитку ситуації в Україні, непередбачувані дії держави відсутність капіталу, перешкоди з боку регуляторних або фіскальних органів, високі податки та збори, недоступність кредитних коштів.

Джерело: https://advanter.ua
Але навіть попри ці проблеми, нові бізнеси продовжують створюватися. За даними «Опендатабот», станом на початок квітня 2023 року в Україні зареєстровано 1,9 млн ФОП та 1,2 млн компаній. За час великої війни було зареєстровано понад 32 тисячі компаній, а припинили роботу та стали неактивними 5 728 бізнесів.
Про важливість малого та середнього бізнесу
Малий та середній бізнес є основою економіки для будь-якої країни цивілізованого світу. Наша економіка вистояла саме завдяки малому та середньому бізнесу: податки, робочі місця тощо. Підприємці шукають нові ринки, аудиторії, клієнтів, навчання. Бізнес не стоїть на місці, багато волонтерить та допомагає військовим, цивільним.
Багато волонтерських ініціатив були засновані тими самим власниками різних бізнесів. Наприклад, Андрій Ставніцер — підприємець, співвласник та CEO найбільшого морського порту в Україні. З початку війни, Андрій разом з центром Help Ukraine організовував в Польщі збір гуманітарної допомоги для українців зі всього світу. А у квітні 2023-го відкрив сучасний центр з протезування та реабілітації Superhumans center.
«Наші підприємці є також супергероями, які продовжують функціонувати та сплачувати податки», — наголошує Анна Петрова.
Головним флагманом є IT бізнес, який приніс дуже багато у ВВП України. За даними «Опендатабот», IT послуги — це єдина сфера бізнесу, яка зросла у поточному році порівняно з 2021 — аж на 27%.
Про власний досвід
Увесь 2022 рік ми займались соціальною діяльністю і не продавали взагалі. Спочатку ми мінімізували наші витрати, залученість команди в часі та займались фандрейзинговою діяльністю для потреб військових.
Невдовзі ми реалізували соціальні ініціативи для жінок-біженок в Данії, Великобританії та Швеції. Нас підтримав наш корпоративний партнер Google і завдяки цьому ми розвивали виключно соціальні ініціативи:
- Створили проєкт з благодійним фондом «СпівДія» і запустили проєкт «СпівДія. Підприємці». Завдяки цьому 50 молодих підприємців отримали грант в розмірі €2 тис. кожен.
- Запустили digital-сервіс, який плануємо розвивати у 2023 році.
Також з партнерами ми створили три програми з підтримки підприємництва для українських жінок-біженок за кордоном. У результаті ми побачили сотні жінок, які готові створювати власну справу тут і зараз. Вони не хотіли сидіти склавши руки й просто чекати коли це все закінчиться.
А в листопаді 2022 року за підтримки SAIP ми провели Global Enterpreneurship Week:
- організували понад 30 онлайн-заходів;
- залучили понад 100 партнерів;
- охопили понад 100 000 аудиторії;
- підтримали понад 100 компаній за допомогою онлайн-виставки;
- створили посібник: «Як створювати бізнес під час війни?»
У 2023 році Startup Ukraine відновив навчання: ми запустили Startup Camp онлайн з партнерами та наш навчальний продукт Startup Challenge. Здебільшого, наша аудиторія стикається зі страхом розпочати власну справу. Але разом з тим, вони зрозуміли, що не варто відкладати своє життя на потім. Сьогодні, вони не тільки розпочинають власну справу, а й підтримують економічний фронт, надають робочі місця, сплачують податки та розвивають Made in Ukraine в усьому світі.
Головне — це підтримка. Тому Startup Ukraine продовжує створювати свої продукти для того, щоб інші створювали власні справи.
Як підприємці можуть покращити економічний стан?
Триматися. Той бізнес, який вистояв попри всі складнощі війни, вже не чекає, що це закінчиться завтра. Він приймає умови в яких існує і шукає шляхи розв’язання проблем, з яким стикається. Функціонує, розвивається навіть в умовах війни та зростає.
Зараз важливо для кожного бізнесу займатись стратегічним розвитком, шукати нові ринки, думати та пропрацьовувати про нові бізнес-моделі, шукати нові цільові аудиторії або ж працювати з новими потребами. Бізнес має створювати цінність для клієнта, для спільноти та суспільства.
Дуже важливо для кожного підприємця — це пам’ятати про власне психічне здоров’я та енергетичний стан. Не забувати про себе, продовжувати створювати в Україні, продавати за кордон, тримати економічний тил та просувати Maid in Ukraine у всьому світі.