Frash Black від Віктора Шраменко

Про український ринок кави та розвиток кавового бізнесу

Віктор Шраменко – випускник Business Camp та засновник кавового бізнесу Fresh Black. Кавовий експерт, професійний кап-тестер, суддя кавових чемпіонатів, член Specialty Coffee Association та член журі рестораної премії СІЛЬ.

Fresh Black колись була маленькою кав’ярнею, зараз це не просто кав’ярня, це насамперед компанія з власним виробництвом, обсмажуванням кави та навіть школою бариста. Ми імпортуємо зелену каву в Україну й обсмажуємо її, поставляємо до супермаркетів, офісів, ресторанів, кав’ярень тощо. Основний наш клієнт – це український бізнес.

 

Віктор Шраменко

Як зараз працює експорт та імпорт України?

Імпорт працює. Це стало трохи дорожче, але це всього-на-всього фінансові неприємності, які можна вирішити. Ми знизили ціни на 20%, бо для нас було важливим зберегти наших партнерів й покупців.

Зараз ми одні з найдешевших брендів, але для нас це важливо, щоб зберегти команду, а все інше доробимо. Ми привозимо валюту в країну та підтримуємо економіку.

Щодо експорту, то кава – це складний продукт. Вона досить важка, доставка й логістика дороговартісна й непроста. Але й ми не сидимо склавши руки: відкриваємо склад у Польщі, комунікуємо з деякими мережами супермаркетів,  шукаємо нові співпраці. Маємо надію, що українська кава з’явиться у мережевих магазинах Європи.

Так, це буде складно, але все ж це ріст. Бізнес може розвиватися коли ти маєш мету. Спочатку – фінансова мета, бо ми створювали бізнес для заробітку. Для початку важливо бути прибутковим, як показ того що ти нормально працюєш. Потім це вже може трансформуватись далі.

Як український ринок кави сприймають закордоном?

Коли ми приїжджаємо на міжнародні івенти, IT-трейдери вважають український ринок та продукти інноваційними та креативними: кава, дизайн, діджитал, IT тощо. Але в Україні ми все одно п’ємо італійську каву, бо вважаємо, що вона найкраща. Насправді – це кліше, яке існує лише в Україні.  До прикладу, на івенті в Амстердамі ми зробили souldaut за 1 день, бо ціна та якість найкраща саме у нас.

Ми прожарюємо каву за склом, бо це красиво. Нас ніхто не просив це робити, але ми робимо від душі, інноваційно та креативно.

Генетичний код українців – покращувати середовище навколо себе.

Віктор Шраменко
Випускник Business Camp та засновник кавового бізнесу Fresh Black

Чи отримували ви гранти?

Так, ми отримували гранти. Зараз можливостей для українського бізнесу безліч, такого не було ніколи раніше. Нарешті український бізнес почали підтримувати.

Окрім грантів я постійно слідкую за міжнародними івентами. Зараз вони самі пропонують нам безкоштовну участь, або зі знижкою 10-15 %. Івенти допомагають знаходити невеликих клієнтів і зрозуміти як працює ринок.

Також є грантова програма від USAID, яка оплачує до €50 тис. за участь у двох івентах. Переїзд, оплата стендів і таке інше теж все оплачується.

На твою думку, навчання дуже важливе для підприємця, щоб розпочати власну справу?

Так. Підприємництво для мене — це навчання 24/7. Перше навчання після університету було Startup Ukraine Camp. Саме це дало мені перший «бізнес-прорив». Це було щось більше: про філософію, яка дозволила мені вийти зі своєї  «бульбашки».

Навчання для мене це відпочинок, де тебе оточує таке ж ком’юніті як і ти. Ми приходимо з одним і тим самим запитом і об’єднуємось. Якщо є можливість навчатися — я завжди навчаюсь.

Інсайт від Віктора

Важливіше отримувати кайф від процесу, аніж просто бути в трійці кращих.

Віктор Шраменко
Випускник Business Camp та засновник кавового бізнесу Fresh Black

Наша компанія зростає, бо у нас є намір робити свою справу класно. Ріст — це спосіб досягнення власної мети. Треба робити класний продукт який буде потрібен не тільки тобі й вірити в нього.

Віктор Шраменко: https://www.instagram.com/shramenko__

Frash Black: https://www.instagram.com/fresh.black.okay