Історія успіху компанії “Нова Пошта”

Про те, з чого все починалось, інвестиції, розвиток, факапи та функціонування компанії під час війни.

Нова Пошта: історія успіху

Нова пошта — лідер ринку з логістики та експрес-доставки за обсягами доставлених посилок в Україні. Група NOVA (до складу якої входить “Нова Пошта”) надає клієнтам — як бізнесу, так і приватним особам — повний спектр логістичних, фінансових та ІТ-послуг в Україні та за кордоном. До групи також входять українські та міжнародні компанії, зокрема Nova Post Europe, Nova Global, авіакомпанія Supernova Airlines, фінансова компанія NovaPay, а також ІТ-компанія Nova Digital.

Нова Пошта: історія успіху

То з чого все починалось?

$7000, 2001 рік та двоє двадцятип’ятирічні університетські друзі В’ячеслав Климов і Володимир Поперешнюк, які вирішили заснувати власну справу.

На початку 2000-х в Україні не існувало ринку доставки: його замінювали провідники поїздів і водії маршруток. У Вячеслава тоді був власний кондитерський бізнес, який він планував розширювати за межами Полтави. Але логістичне питання було досить проблематичним: винаймати транспорт для перевезення солодощів було дорого, а передавати їх автобусом — занадто ризиковано.

Перші роки компанія працювала на ініціативі та пошуку клієнтів, власники не отримували взагалі ніякої зарплати. Як згадують самі засновники, в той час їм бракувало знань з економіки та менеджменту, тому відправною точкою для них стало навчання в MBA. 

“Немає кращих інвестицій, ніж інвестиції в освіту»

Восени 2004 року відбулася знакова для «Нової пошти» подія – один із засновників пішов навчатися до Міжнародного інституту бізнесу. Тут починається усвідомлений розвиток компанії. Володимир повертався із сесії, наприклад, з управлінського обліку, збирав співробітників за круглим столом і говорив: «Колеги, є така штука як управлінський облік. Виявляється, можна будувати бюджет! Давайте спробуємо». Найчастіше це були домашні завдання бізнес-школи. Але за ними й вибудовувалась структура компанії. 

Порада: вкладайте гроші в навчання. Це інвестиції, які починають повертатися відразу, у них найвища рентабельність. Крім знань, у бізнес-школі ви придбаєте нових друзів, з якими будете робити бізнес і кататися на лижах.

Як розвивалась “Нова Пошта” далі?

На четвертому році існування компанії, на ринку починають з’являтись нові гравці, конкуренція зростає. Саме в таких умовах компанія починає вдосконалюватись: сервіс, якість послуг, удосконалення адміністративної структури.

А в 2007 році компанія вперше виходить на прибутковість (так-так, вперше за 6 років). Компанія починає зростати і уже в 2009 році, подолавши фінансову кризу 2008-го, “Нова Пошта” стає лідером ринку експрес-доставки в Україні.  

А далі відбувається розширення мережі, вдосконалення системи логістики і сортування вантажів, оновлюється автопарк, портфель продуктів і сервісів, відбувається диверсифікація бізнесу.

Як “Нова Пошта” пережила перший рік війни?

Як і для всіх українців, цей рік став переломним для компанії, адже потік посилок фактично зупинився. Після 24 лютого 2022 року «Гуманітарна пошта» трансформувалась в окремий гуманітарний напрям роботи Нової пошти. За 2022 рік обсяг допомоги, доставку якої оплатила Нова пошта, склав 22 073 тонн — це як вага 77 літаків «Мрія».

З самого початку великої війни компанія ні на мить не зупиняла підтримку армії та гуманітарну допомогу, інвестувавши у наближення перемоги за рік від 24 лютого 2022 року понад 400 млн грн. У 2023 обсяг цих інвестицій щомісяця збільшується на 50 млн грн. 

Компанія вийшла на ринок Польщі під брендом Nova Post та відкрила 30 власних відділень у 18 найбільших польських містах. Мета — дати можливість українцям відправляти та отримувати посилки так само легко і зручно, як і вдома. На кінець 2023 року у країні працює понад 50 відділень Nova Post. У лютому запрацювала  Нова пошта у Литві — Nova Post Lietuva.