Як українським біженкам розпочати бізнес у Європі?

Європейські гранди, можливості та пільги для підприємців

Понад 9 млн українців виїхало з країни після початку війни. Більшість з них – жінки та діти. Для багатьох  українок, які були змушені фактично почати все з нуля, постало питання: «Чим займатись за кордоном?», «Як розпочати власну справу?».

Насправді можливостей для жінок-підприємиць в Європі сьогодні багато, як ніколи. Тому, якщо ви думаєте, що розпочати власну справу складно й майже нереально — ви помиляєтесь.

То з чого почати?

З чіткого усвідомлення, який бізнес ви хочете будувати та в якій саме країні: туристичні послуги в Нідерландах чи Данії, або ж виготовлення крафтових солодощів в Німеччині чи Франції.

  • Перевірте з яким статусом (біженця, тимчасово переміщеної особи, резидента тощо) можна розпочинати власний бізнес;
  • Дізнайтеся, які можливості відкриває даний статус під час ведення бізнесу;
  • Розберіться з усіма податковими нюансами. Якщо ваша компанія була зареєстрована в Україні, простежте, щоб не було подвійного оподаткування;
  • Будьте готові оплачувати «європейські» суми оподаткувань – від 20 до 50%, а у Швейцарії частка може сягати й 60%.

Ви повинні фокусуватися на відкритті бізнесу не для того, щоб просто «вийти в Європу». Ви маєте чітко знати свою мету та ціль в конкретній країні. Важливо детально провести аналіз ринку, юридичних прав та обов’язків, законодавства.

Також надважливим пунктом є аналіз цільової аудиторії. Необхідно чітко розуміти, для кого ви будете створювати продукт чи послугу. «Ми хочемо допомогти всім жінкам» – не працює. Лише чітке та зрозуміле усвідомлення того, ким саме буде ваш споживач та яку цінність ви створюєте для нього.

Ви маєте розуміти усі базові речі ведення власної справи: «Що таке бізнес-модель?», «Як формується цінність та пропозиція?», «Як складати фінансову модель?», «Навіщо відразу створювати “бренд” і на що він впливає?». Все це – комплексний підхід до реалізації власної справи. Такі собі обов’язкові базові стандарти для тих, хто розпочинає бізнес.

Якщо ви вже в Європі – працюйте не лише серед «своїх». Так, український бізнес має працювати згуртовано й допомагати один одному, але й не варто забувати про міжнародний нетворк. Будуйте міжнародну спільноту, шукайте однодумців з інших країн, надихайтесь їх досвідом, будьте частиною міжнародних клубів, асоціацій. Це допоможе вам як в поточний період (при відкритті власної справи), так і в майбутньому (для подальшого розвитку, виходу на нові ринки, або навіть під час кризових ситуацій).

Можливості та пільги

Їх зараз безліч. Уряд майже кожної європейської країни має спеціальні програми для підтримки підприємців. І українських жінок-підприємиць в тому числі.

Наприклад:

  • гранти від USAID;
  • House of Europe;
  • програма підтримки «СпівДія» тощо.

Не забувайте, що такі ж програми існують й в Україні: «ЄДопомога», грантова програма Українського фонду стартапів за підтримки Мінцифри.

В таких організаціях, фондах ви можете отримати фінансування різного розміру. Наприклад: у «СпівДії» надають гранти для молодих підприємців на безповоротну допомогу у розмірі €2 тис.

При будь-яких умовах – спочатку чітке розуміння базових речей: на який ринок ви йдете, які на ньому є гравці, чи є у ринку потенціал, з якою метою ви розпочинаєте власну справу, який у вас бізнес-план, для кого ви створюєте продукт, на яких умовах та юридичних засадах ви це робитимете та ін.

Ви маєте знати, як саме функціонує підприємницька діяльність, і лише потім подаватись на гранти, шукати можливості фінансування та підтримки вашої справи.

Де отримати знання про підприємництво?

  • «Дія Бізнес». Тут ви можете послухати онлайн про базові речі започаткування бізнесу абсолютно безкоштовно.
  • Startup Ukraine. Тут знайдете базові знання та підтримку для підприємців, які починають власну справу.
  • Інші онлайн-навчання в Європі (їх є дуже багато).

Шукайте можливості – вони є. Гугліть: є безліч конференцій, безкоштовних навчань, грантів та консультацій. Якщо ви думаєте, що зараз відкриття бізнесу “не на часі” – це не так. Ще ніколи не було такої великої кількості можливостей для українців. Розвивайте український бренд, створюйте нові робочі місця та підтримуйте економіку держави, яка надає вам можливість розпочати власну справу.

Так, це не зовсім легко зробити сьогодні: реалії війни, щоденні новини, розлука з близькими людьми, невпевненість у завтрашньому дні – все це накопичується моральним вантажем на кожну українку за кордоном.

Але ми, українські жінки, прекрасні та хоробрі. Бо навіть під час війни шукаємо можливості для розвитку, створюємо нові бізнеси та поширюємо український бренд по всьому світу.