Чому маркетинг – основа бізнесу?

Що таке маркетинг, 4P та 6 кроків необхідних для старту маркетингу вашого бізнесу

Маркетинг — невіддільна складова кожного бізнесу. Будь-який підприємець на тому чи іншому етапі стикнеться з необхідністю просування власної справи. Класним бонусом є розібратися в цьому одразу. 

Що таке маркетинг? 

Маркетинг містить в собі визначення того, на якому ринку ми знаходимося, з якою аудиторією працюємо, які правила на цьому ринку; стратегію залучення клієнта до вас та його утримання; поширення інформації про вас; створення найвищої цінності для споживача вашого продукту чи послуги. 

Маркетинг — триває не тільки тоді, коли компанія випускає щось на ринок або виходить на нього. Він також ведеться до та після цього процесу, про що говорив основоположний сучасної теорії маркетингу — Філіп Котлер. Адже це не тільки про те, як продати продукт, але й придумати його назву, цінність, концепцію; також про те, як ми взяли відгук у клієнта, чи повернеться він до нас, що говоритиме іншим про це.

Формула 4Р або з чого почати маркетинг вашого бізнесу

 1. Product (продукт): 
  • Який асортимент? 
  • Який основний продукт? Які додаткові? 
  • Які якості має продукт? Який функціонал виконує? 
  • Яке пакування, подача? 
  • Які болі, проблеми, запити аудиторії закриває? 
  • Які є протипоказання?
 2. Price (ціна): 
  • Яка політика формування ціни? 
  • Які ціни у конкурентів та на ринку? 
  • Які я можу сформувати пропозиції для постійних клієнтів, знижок, акцій, партнерських пропозицій тощо?
 3. Place (місце): 
  • Чи використовувати сайт/лендінг? 
  • Чи будуть і які офлайн-точки? 
  • Чи співпрацюватимемо ми з іншими магазинами?
 4. Promotion (просування)
  • Через які канали просувати бізнес? 
  • Яка буде контент-стратегія? 
  • Який бюджет та ресурси для цього потрібні?

Маркетинг це більше, ніж SMM

Маркетингові канали: ЗМІ, блогери, SMM, події, банери, подкасти, точки продажів, email-маркетинг, PR, зовнішня реклама тощо. Цих каналів є безліч. Для ефективного маркетингу ваш бізнес потрібно просувати не тільки одним каналом, а декількома. Наприклад, якщо ви зараз починаєте власну справу, то не зосереджуйся тільки на СММ, розповсюджуйтеся й на інші платформи: беріть рекламу в блогерів, робіть різні події, комунікуйте із ЗМІ й т.д.

6 кроків, що необхідні для старту маркетингу вашого бізнесу:

Крок 1. Проаналізувати ринок.

Спершу важливо зрозуміти, що вже є на вашому ринку та що застосовували. Визначте ваших прямих (працює у тій самі сфері бізнесу, що й ви, з тією самою аудиторією) та непрямих (працюють з вашою цільовою аудиторією, але пропонують альтернативне рішення) конкурентів. Гляньте на них: проаналізуйте сильні та слабкі сторони, їхній підхід до роботи.

Вам також треба зрозуміти: місткість ринку, ринок є блакитним (ви пропонуєте щось унікальне, тому треба пояснювати що це таке і для чого воно) чи червоним (ви пропонуєте щось, що вже є на ринку, тому вам необхідно виділитися).  

Крок 2. Проаналізувати конкурентів.

Спочатку зрозумійте хто є вашими конкурентами. Далі розгляньте їх бізнес за формулою 4Р: Який продукт? Яка ціна? Де продається продукт? Як просувається? 

Крок 3. Проаналізувати вашу ЦА (цільову аудиторію).

Визначте, хто є вашою ЦА. Зрозумійте, які у них проблеми, потреби, болі і як ви це можете вирішити. Проаналізуйте вашу аудиторію за соціально-демографічними параметрами (вік, стать, місце проживання, стосунки, робота, навчання тощо) та психологічними параметрами (активності, інтереси, спосіб життя тощо). 

Тут важливо:

 • Не нав’язувати стереотипи (якщо ви відкриваєте дорогий ресторан, то це не означає, що в нього ходитимуть тільки люди середнього віку; зараз є й багато молодих людей і старших, що заробляють достатньо). Не треба концентруватися тільки на ваших уявленнях про щось, важливо розуміти, як є насправді. 
 • Прописували ті критерії, що важливі вам (наприклад, ви відкриваєте кав’ярню у маленькому містечку: у ній каву можуть пити люди будь-якого віку та статі, тому і прописувати ці пункти вам не потрібно, але от місце може зіграти тут важливу роль). 

Якими способами можна дослідити ЦА? Соцмережі, блоги, ЗМІ, гугл-пошук, спостереження, дослідження, опитування, інтерв’ю.

Крок 4. Вибрати канали для просування.

Вам важливо зрозуміти, де є ваша ЦА та на що у вас є ресурси, відповідно до цього й вибрати канали для просування, що описані вище. 

Крок 5. Визначити, на що нам потрібні гроші.

Часто кошти необхідні на: розробку брендбуку, таргет та рекламу у блогерів, створення контенту (гонорар фотографу, оренда студії, реквізити тощо), роботу команди (SMM-спеціаліст, таргетолог, дизайнер тощо). Пропишіть, на що необхідні кошти вам і скільки. Враховуючи ваші можливості, складіть бюджет.  

Крок 6. Визначити, як будете відстежувати прогрес.  

За допомогою системи KPIs ви можете відстежувати охоплення та показники, продажі, відгуки, залучення аудиторії тощо. Також аналізуєте та фіксуйте, через які канали у вас найбільші продажі, з яких соцмереж найбільше переходів на сайт, який контент на ваших сторінках діє найефективніше тощо. 

Найголовніше — навчайтеся далі, дізнавайтеся більше про маркетинг та інструменти, що допоможуть розвивати ваш бізнес.