Людмила Помазанова та бренд Leva

Засновниця бренду Leva про відкриття бізнесу під час материнства, ідею його створення та виклики з початку повномасштабного вторгнення

Мама в декреті, що заснувала власний успішний бізнес, на ідею якого її наштовхнули самі діти. Вона могла опустити руки, проте вирішила ризикнути й створити щось своє. І знайшла багато можливостей, замість відмовок. Про історії її бренду далі. 

Розкажіть детальніше про ваш бізнес: з чого починали, звідки з’явилась бізнес-ідея?

Я — юрист, за освітою. Після народження дітей, мої пріоритети змінилися: більшість часу займав догляд за малечею.

«В певний момент зрозуміла, що хочу реалізувати свій творчий потенціал: створити проєкт, який не тільки б приносив дохід, а й був би соціально важливим.»

Реалізація бізнесу почалася з ідеї. Мої діти дуже люблять проводити більшість часу вдома та цінують домашній затишок. Вони й підштовхнули мене на створення бренду дитячого домашнього одягу, але це мало бути чимось більшим. З появою дітей, наша сім’я розділяє принципи шанобливого ставлення до планети Земля та всього живого, тому для нас важливе раціональне та свідоме використання природних ресурсів. 

Саме ці принципи були покладені у концепцію бренду Leva. Слоган нашого бренду: Live ecologically, value alive («Живи екологічно, ціни живе»). Назва бренду Leva — це також об’єднання імен наших дітей: Лев та Єва. 

Від моменту виникнення ідеї створення бренду до її реалізації пройшло 3 місяці. За цей час був розроблений логотип, розроблені авторські принти для нашого одягу, пошиті перші взірці піжамок, зняте промо відео та з’явилася сторінка бренду в інстаграмі.

Яким був найскладнішим моменту на початку створення бізнесу? 

Найскладнішим було знайти саме органічні тканини. Оскільки органічна бавовна становить лише 1% зі всього обсягу виробленої бавовни у світі, знайти її нелегко. В Україну ніхто не завозить її. Окрім того, ми хотіли й створити тканину з власним принтом, а це — це ще складніша історія. Я сама шукала фабрики, які виготовляють таку бавовну, отримувала взірці, і тільки після цього замовляла тканину.

Скільки років/місяців вашому бізнесу?

Leva ми запускали у жовтні 2020 року. Основним каналом продажів для нас став інстаграм. Згодом з’явився сайт. Через пів року ми почали співробітництво з ритейлером, магазином дитячого одягу у Львові та Тернополі.

Як працював бізнес до початку повномасштабної війни? Як працює зараз? 

Хоча й бренд Leva досить молодий, але вже встиг досягти певних результатів за цей короткий термін. Наразі в асортименті нашого бренду представлено декілька колекцій дитячого одягу: RedBookAnimals та RedBookFlower з унікальними авторськими принтами тварин та рослин з Червоної книги України.

За час роботи з клієнтами ми не отримали жодного негативного відгуку про нашу продукцію, лише слова подяки й розуміння нашої мети. За інформацією наших менеджерів, більшість наших клієнтів після отримання товару повертаються до нас знову та здійснюють замовлення для родичів і знайомих, рекомендують друзям.

У грудні 2021 року виробника дитячого органічного одягу «Leva» було включено до номінації «ТОП100 найпомітніших малих підприємців України». Цей проєкт був започаткований відомим бізнес-медіа ресурсом HВ, Visa та Rozetka.

До того ж протягом року ми співпрацюємо з магазинами дитячого одягу «Пташеня» (м. Львів та м. Тернопіль) і вже за результатами першого місяця співпраці self-through rate досяг — 80%, що є дуже гарним показником.

Які перешкоди ви пережили з початку повномасштабного вторгнення? Як виходили з критичних ситуацій?

У лютому 2022 року  ми тільки-но отримали унікальну тканину з Індії, яку я шукала протягом пів року — вельвет, який не тільки має сертифікат GOTS (сертифікат, що підтверджує органічність походження тканини), але й пофарбований натуральними природними фарбниками рослинного походження: квіти, корені рослин, листя та інші.

Ми планували нашу весняну колекцію. Також розробили новий принт для наших піжамок і мали замовляти нову партію тканини, яку виробляють спеціально для нас у Туреччині. Ці плани були перекреслені 24 лютого 2022 року. З початку повномасштабної війни, головним нашим пріоритетом стала безпека: наша та наших дітей, наших партнерів. Тому з кінця лютого і протягом березня всі процеси були поставлені на стоп. Проте не вважаю це втратами.

«Адже життя — це головна соціальна цінність. Все інше можна відновити.»

У березні, коли виробництво практично не працювало, ми віддали частину піжамок, що була у нас у наявності у дитячу лікарню Охматдит. Із залишків тканин на складі, ми пошили пелюшки для діточок у лікарні. У квітні, коли ми відновили продажі, ми перераховуємо 30% від нашого прибутку у дитячу лікарню Охматдит. Також та підтримуємо організації й волонтерів, що опікуються тваринами, птахами, які постраждали внаслідок війни. Це економічно невигідно дня бізнесу, бо ми працюємо виключно з органічними тканинами, які є досить дорогими, і не маємо великої націнки. Однак це наш вибір в умовах теперішнього часу.

Бренд Leva протягом літа 2022  брав участь у благодійних pop-up українських товарів, частина прибутку від яких направляється у різні благодійні організації. У травні 2023 року було зареєстровано торговельну марку Leva. Станом на червень 2023 року бренд Leva працює в Україні. Ми здійснюємо відправлення в межах України й поза ними: Європа та Америка. Також продовжуємо активно брати участь у pop-up українських брендів за кордоном.

«Ми дуже вдячні нашим постійним клієнтам, котрі продовжують підтримувати нас, попри все.»

З якими проблемами ви досі стикаєтеся?

Основна складність зараз — це логістика. Наші моделі – мої діти, на яких розробляється колекція, знаходяться зі мною в Австрії. Швейне виробництво — у Києві. Задля затвердження нової колекції, взірці передаються автобусом в Австрію. Потім в режимі онлайн ми вносимо правки, коректуємо та затверджуємо модель.

Непостійний курс валют також впливає на наш бізнес. Тканини та інші розхідні матеріали ми закуповуємо за цінами у євро, тому вимушені підіймати вартість своєї продукції. 

Додаткова проблема в тому, що з 6 швачок зараз працює 3, бо люди бояться виходити на роботу. Виробництво, з яким ми працюємо теж активно допомагає діткам, що постраждали внаслідок війни: закупає необхідні речі першої потреби, шиє одяг, плете маскувальні сітки для військових. З цих причин темпи виробництва знизилися. Проте ми розуміємо, що ці кроки є необхідними в умовах воєнного часу та допомагають наблизити нашу перемогу.

Які у вас далі плани? 

Наш єдиний план — продовжувати свою справу, розширювати впізнаваність бренду та намагатися виходити на міжнародні ринки, щоб про Україну знали не тільки як країну, в якій йде війна. 

«Ми повинні довести, що made in Ukraine є синонімом високої якості та ексклюзивності у всьому світі.» 

Оскільки впевнена, що перемога обов’язково буде, адже для цього кожен громадянин України, не тільки бізнеси, докладає багато зусиль.

Яку роль зіграв Startup Ukraine у розвитку вашого бізнесу?

З Startup Ukraine почалося моє становлення як підприємця. До моменту навчання, я взагалі не мала розуміння про те, що таке бізнес, як можна ефективно його побудувати, що таке бізнес-модель тощо.  Отримані у Startup Ukraine, стали відправною крапкою у побудові власного бренду. 

«Для мене Startup Ukraine — це не тільки про теоретичні знання, без яких неможливо запустити власну справу, але й про оточення, що надихає та підтримує.»

Ти занурюєшся у світ підприємництва не сам зі своїми страхами, а тебе мʼяко беруть за руку та допомагають подолати перешкоди. Потім в якийсь момент прокидається дух суперництва. Ти хочеш нарешті побачити кінцевий продукт свого навчання: у вигляді готової концепції бізнесу, щоб спрезентувати її на загал і отримати конструктивний відгук. 

Дякую Startup Ukraine та особисто Анні Петровій за те, що допомогли мені реалізувати мою мрію, завдяки чому народився бренд Leva!