Оксана Чорновіл – засновниця бренду «Рута-М’ята» та випускниця Startup Ukraine

Про те, як під час війни наважитись відкрити флористичний бізнес з нуля

Як народився бренд «Рута-М’ята»?

Бренд «Рута-М’ята» народився на Startup Ukraine. У мене були різні ідеї, я розуміла, що «чогось» для душі не вистачає, але я не знала чого саме.

Startup Ukraine мені дуже допоміг: під час практикуму формування ідеї, у моїй голові виникла ідея флористичного бізнесу з популяризацією українських квітів й трав.

Оксана Чорновіл – засновниця бренду «Рута-М’ята» та випускниця Startup Ukraine

Фото: https://www.instagram.com/chornoviloksana

«Рута-М’ята» це не просто про букети, це про популяризацію української рослинності. В цьому проєкті — справжня українська душа.

Оксана Чорновіл
Засновниця бренду «Рута-М’ята» та випускниця Startup Ukraine

Ми починаємо повертатись до нашого українського минулого. Багато хто відроджує вишивку, хтось відновлює колишні пісні, хтось реставрує ткацтво, а ми — рослини. Вони завжди відігравали значну частину життя українців. Рослинництво було присутнє і на вишитих сорочках, головних уборах, хатах, обрядах тощо.

Чи на часі зараз розвиток підприємництва та відкриття власної справи?

Мій чоловік — доброволець ЗСУ. Коли він пішов на фронт, в мене були лише новини й інтернет, я сходила з розуму. Саме тому я вирішила розпочати офлайн-бізнес й одразу орендувати приміщення. В нас величезне горе в країні, а кожна людина, яка в стресі — вона додає ще більше горя й проблем. Ти є або частиною проблеми, або її розв’язанням. Я вирішила бути частиною розв’язання проблеми.

Я вважаю, що зараз — найкращий момент для відкриття справи. Кращого моменту не знайти.

Оксана Чорновіл
Засновниця бренду «Рута-М’ята» та випускниця Startup Ukraine

Відбулась тотальна переоцінка цінностей. В нас вже минулись страхи ракетних ударів, тривог, вимкнення світла й тощо. То які страхи ще можуть бути? Зараз — найкращий період для втілення власних ідей.

Як наважилась на відкриття офлайн-магазину?

Я сказала собі: «Будь готовою до того, що в тебе не куплять жоден товар». Суть бізнесу — протестувати ЦА й побачити як люди реагують на свій товар. Я знала, що в мене не буде розчарувань, тому йшла на це спокійно.

Як розвивався твій проєкт далі?

Одразу в перший місяць проєкт став прибутковим. Ми орендували невеличкий будиночок на ВДНГ.  Люди гуляли парком й купували різноманітні квіти: овес, ячмінь, пшеницю, жито, льон, щавель, дику моркву, звичайну траву, головаті й мільйони інших українських рослин. Можна було окремо придбати рослини, або скомпонувати самостійно, або замовити створені букети тощо. Тому проєкт зростав, набирав нових масштабів й продовжує це робити зараз.

Чи подавалась ти на гранти?

Спочатку я все робила за свої гроші. А потім дізналась про грантову програму від «єРобота» і заповнила заявку. Через кілька днів її схвалили і я отримала кошти. Для мене це був як додатковий момент розвитку.

Грантову заявку можна подати через «Дія.Бізнес» з ПК. Там є усі умови й  шаблон, який потрібно заповнити. Вони перевіряють чи немає в тебе податкових боргів тощо. Можна оформлюватись на будь-яку справу, навіть якщо у тебе немає відкритого ФОПа.

Інсайт від Оксани Чорновіл

Ми живемо в такий час, що кожного з нас взавтра може і не бути. Якщо вам подобається щось — беріть і робіть це. Якщо не знаєте що робити — робіть будь-що. Не думайте правильно це чи не правильно. Вчіться, шукайте й використовуйте всі можливості. Стукайте у всі двері, куди можна постукати і нічого не бійтеся.