Українські підприємці в Європі. Чи чекають нас там і як стартувати зі своїм бізнесом на європейському ринку?

Про бренд made in Ukraine у світі голосно заговорили з початком повномасштабної російсько-української війни. Після 24 лютого це словосполучення отримало нове значення. Говоримо made in Ukraine – маємо на увазі хоробрість, силу, волелюбність, героїзм.

Чи працює це у сфері підприємництва? Українські підприємці, боронячи економічний фронт нашої країни, вже понад сім місяців не тільки втримують вже існуючі бізнеси, а й, попри війну, відкривають нові – як в Україні, так і за кордоном. Станом на кінець серпня, з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну було зареєстровано майже 150 тисяч нових бізнесів. З них 132 тисячі — це фопи та понад 14 тисяч юридичних осіб (за даними платформи Опендатабот).

Так, це теж про силу, відважність та героїчність. Але чи достатньо цього, щоб втримати тренд розвитку українського підприємництва у Європі?

А він, цей тренд, однозначно вже існує. Передусім тут варто згадати сферу fashion: українські модні бренди давно і досить успішно просувають себе в Європі та світі. На міжнародному ринку добре знають Kachorovska, COAT by Katya Silchenko, Ruslan Baginskiy, Ksenia Schnaider, BEVZA та інші українські fashion-бренди. Ще одна сфера, яка розвиває українське у світі – технологічна. Grammarly, Reface, Petcube, BetterMe та інші продукти і застосунки, які мають мільйони завантажень у всьому світі – українські або мають засновників-українців.

Підступно те, що, навіть добре знаючи бренди та продукти, у світі не завжди асоціюють їх із Україною. Ми вже навчились створювати, проте не навчились просувати себе як частину української підприємницької екосистеми. До повномасштабної війни багато підприємців та фаундерів компаній взагалі не називали себе українськими, адже капіталізація їхніх продуктів відразу падала – українська компанія могла коштувати на 20% менше, ніж якби вона була міжнародною чи європейською. Зараз ситуація, звісно, змінюється, бо Україна – це світовий тренд.

Але щоб його розвинути, нам потрібно зрозуміти, як культура підприємництва по-українськи може міцно закріпитись у Європі. І навпаки – що корисного українські підприємці, які виїхали в Європу, можуть взяти там для себе. А головне – як українському бізнесу, тобто прямому носію тренду made in Ukraine, загалом стартувати в Європі зараз.

Про все по черзі.

Культура підприємництва в усіх країнах Європи має локальну специфіку. Приміром, Велика Британія – це про великі можливості, але і про величезну конкуренцію, до якої треба бути готовим. В Італії більша частина бізнесу – це family business, тобто сімейні справи, які передаються з покоління в покоління. У Данії дуже розвинена стартап-екосистема, яка має потужну підтримку. У рейтингу Doing Business ця невелика країна незмінно посідала перші місця серед країн Європи за доступністю відкриття своєї справи. Проте через сильний соціальний захист менше людей хочуть створювати свій бізнес, ніж могли б.

Тож як бути тим, хто в період війни хоче відкрити власну справу, перебуваючи у країнах Європи?

Власне, головне – враховуйте цю локальну специфіку географії, в якій починаєте працювати. Великою помилкою буде бажання виходити відразу на весь європейський ринок. Моя порада – першочергово оберіть для себе саме конкретний ринок, який вас цікавить. Детально його проаналізуйте. Зрозумійте, хто ваш клієнт. Орієнтуйтесь не на широку європейську цільову аудиторію, бо це шлях в нікуди. Фокусуйтесь не на нації, а на конкретних інтересах споживачів, на своєму конкретному клієнтові в тій чи іншій країні. Загалом на початку зосередьтесь саме на одній країні. Адже вихід на будь-який новий ринок – це фактично старт бізнесу з нуля. Краще закріпитись в одній країні, ніж розфокусуватись на всю Європу, навіть якщо ви маєте величезні амбіції.

Працюйте з місцевими підприємцями. Беріть участь у виставках, де надалі ви можете презентувати свій продукт. Відвідуйте профільні івенти, розвивайте на місці власний нетворк. Звісно ж, учіть англійську, якщо досі нею не володієте. Без неї розвивати свій бізнес у Європі буде дуже скрутно. Ретельно вивчіть усі юридичні та податкові аспекти країни, де плануєте відкривати свою справу. Важливо оформити все правильно з самого початку, щоб не ризикувати і не отримувати неприємності потім.

В Європі на старті ви можете отримати як менторську, так і фінансову підтримку свого бізнесу. Звісно, це є вагомим аргументом, проте якщо ви плануєте повертатися в Україну і працювати тут – наперед продумайте цю схему.

Чому варто вчитися українським підприємцям, щоб підкорити Європу?

Передусім нам варто усвідомити, що ми маємо всі компетенції для виходу на міжнародні ринки. Ми можемо вивчати і брати краще з культури підприємництва різних європейських країн. При цьому ми самі можемо навчити європейців нашій швидкості прийняття рішень, хоробрості, бажанню щось створювати і змінювати. Усе це разом і формує підприємницький бренд made in Ukraine та його правильне сприйняття на міжнародному ринку.

Європа точно навчить нас грати за правилами і додасть нашому підприємництву ціннісних рішень. Ми ж, своєю чергою, навчимо її бути швидкими, рішучими та креативними. Такий win-win – запорука розвитку українського підприємництва на теренах Європи, а відтак – і всередині країни вже найближчим часом.

Анна Петрова,
засновниця центру підприємництва та інновацій Startup Ukraine
амбасадорка тренду Made in Ukraine в світі