Як написати бізнес-план? Частина 3: фінанси, продажі та маркетинг

Про доходи, витрати та методи просування

Фінанси

Будь-який бізнес-план має складати з доходів та витрат, незалежно подаєтесь ви на гранд або ж будуєте бізнес для власних потреб.  І тут цікавий момент: ви повинні знатись на основах економічного аналізу і для того, щоб генерувати або робити припущення про генерування доходу у вас також має бути підґрунтя — це або знання, або власний досвід діяльності.

Наприклад, якщо ви вже кілька років існуєте на ринку — у вас є background, звітність, то відповідно ви можете відштовхуватися від тих показників, які ви декларували у звітності. Якщо даних варіантів немає, то опирайтесь на показники конкурентів. Якщо ви не маєте даних по конкурентах, то для вас це будуть ваші планові обсяги реалізації від яких ви будете відштовхуватися при моделюванні вашої дохідної та витратної частини. Тому що дохідна й витратна частини мають корелювати, особливо якщо у вас виробництво. Якщо ви не знаєтесь на цих моментах, то не думайте «зробимо як зробимо». Краще це делегувати компетентним людям, нехай вони за вас заповнять цей фінансовий план, щоб не було нюансів.

Коли ви будуєте свій фінансовий план і прогнозуєте доходи, то максимально реалістична картина буде тоді, коли у вас є позитивний тренд прогнозування. Це відбувається тоді, коли ви в кожному наступному місяці або кварталі показуєте позитивні тенденції. Саме це свідчить про те, що ви підприємець  у якого є конкретна ціль і який розуміється,  як взагалі відбувається прогнозування. Тому що коли ви будуєте прогнози й говорите що ви плануєте протягом 3-4 років  отримувати стандартний розмір виторгу,  то це однозначно сигнал до того, що ви трошки не розумієте про що йде мова.

Продажі й маркетинг

Зовнішній стейкхолдер або зацікавлена особа, яка слухає ваш бізнес-план, буде зацікавлена подивитися яким же чином ви будете здійснювати продажі. Це може бути в онлайн просторі, в офлайн просторі, прямий продаж, через посередника і так далі. Який ви будете використовувати інструмент стимулювання продажу? Дуже багато інструментів є безплатними, але насправді в них також потрібно вкладати якісь кошти, щоб вони працювали.

  • Таргетинг на сьогодні є одним із найбільш дієвих і найефективніших способів просування вашої продукції, вашого товару, послуги. Не залежно від того, чи ви мікро, чи ви самі на себе працюєте, чи середнє підприємство.
  • Партнерські програми. Оскільки ви отримуєте один від одного вигоду, то це не обов’язково мають бути фінансові інвестиції. Це можуть бути використання вашого бренд-нейму, вашого майданчика і будь-які інші способи взаємодії з партнером для популяризації вашого продукту.
  • SEO та PPC просування. Якщо у вас є сайт — потоваришуйте з Google ADS, або делегуйте це професійним діджитал-спеціалістам. Ці інструменти допоможуть просунути сайт вашого бізнесу, залучити нових покупців та збільшити прибуток.
  • SMM. Маркетинг в соцмережах зараз на піку популярності. Відео reels на платформі instagram набирають органічну аудиторію. Спільноти у facebook допоможуть вам розвинути комунікацію з потенційними клієнтами, а YouTube допоможе розмістити відеоконтент вашого бізнесу.

Резюмуючи всі структурні елементи, про які ми з вами говорили, ми маємо пам’ятати наступне:

Основний фокус — це ідея, а не цифри.

Горіть своєю ідеєю, не зациклюйтесь лише на цифрах. Думайте про щось більше, не лише як заробити гроші. В такому випадку ваш бізнес буде рости та розвиватись.

Як написати бізнес-план? Частина 1: ідеї та цілі

Як написати бізнес-план? Частина 2: навички, компетенція та цільова аудиторія