Як написати бізнес-план? Частина 2: навички, компетенції, цільова аудиторія та цінність

Як правильно вказати попередній досвід, визначити цільову аудиторію та зробити SWOT-аналіз

Навички та компетенції команди

В цьому розділі вам необхідно вказати наступну інформацію:

  • Ваш попередній досвід, який допоможе вам в реалізації  бізнес-плану.

Тут важливо описати саме релевантний досвід. Якщо ви працювали дантистом, а зараз плануєте відкрити інвестиційний бізнес — це не релевантний досвід. А от якщо ви вже працювали в торгівлі, а зараз хочете відкрити власний магазин — це той досвід, який обов’язково потрібно зазначити в бізнес-плані.

  • Ваша освіта та кваліфікація, яка допоможе реалізувати бізнес-план.

В цьому пункті зазначте всі напрями навчання враховуючи курси, тренінги тощо, які, як ви вважаєте, допоможуть вам у реалізації цього бізнес-плану. Дивились прямі ефіри Global Enterpreneuship Week? Зазначте це. Проходили онлайн або офлайн курс з розвитку підприємництва? Також зазначте це.

  • Якщо ж ви будуєте бізнес з командою, обов’язково ідентифікуйте ваші знання, вміння, навички, компетенції, щоб чітко відповідати на питання “хто ж ми й в чому наші конкурентні переваги як команди?”

Цільова аудиторія

Цільова аудиторія — це група людей, які об’єднані певними інтересами. Саме на цільову аудиторію ми орієнтуємось при створенні чи реалізації продукту. Цільова аудиторія це наші реальні або потенційні покупці. Тому, для прибуткового бізнесу ми маємо чітко розуміти хто саме є нашим клієнтом.

Основні ознаки за якими ми класифікуємо нашу ЦА:

  • вік;
  • стать;
  • регіон;
  • сфера зайнятості;
  • хобі;
  • захоплення;
  • болі.

Вік – 18-65 це дуже широко. Так, вашим клієнтом може бути людина і 65-річного віку, але в цільовій аудиторії знаходяться переважна більшість ваших клієнтів. Якщо це жінки та чоловіки віком 25-50 років, то це і є ваша цільова аудиторія, навіть якщо 1 раз на місяць вашими послугами/товарами користуються люди іншого віку.

Хоббі та захоплення — продумайте детально ким є ваша цільова аудиторія. Вона любить читати книжки чи екстримальний спорт? Проводить вечір вихідного вдома чи в гучній компанії друзів? Відповідь на ці питання дадуть вам чіткіше розуміння вашої ЦА, що допоможе вам у майбутньому виявити болі клієнта та шляхи їх вирішення.

Болі — це іншими словами проблеми вашої цільової аудиторії. Вона шукає затишне місце де випити справжньої кави? Чи можливо їй потрібен подарунок на річницю у вигляді туру від вашої турагенції? Чим більше ви закриєте конкретних проблем клієнта — тим більш задоволеними будуть ваші клієнти й вони повертатимуться до вас знову і знову.

Наприклад, визначмо цільову аудиторію олії рафінованої. Скоріше за все у вас може бути 2 варіанти вашого бізнесу: B2B та В2С.

  • B2B
    Якщо ви виробник і ви будете олію постачати іншим підприємцям, що займатимуться реалізацією вашого продукту, то ваше завдання буде визначитися з тими посередниками, які існують у вашому регіоні. Це відбувається для того, щоб постачати йому вашу продукцію, щоб це було для вас вигідно з логістичної точки зору.
  • В2С
    Якщо ви самі виготовляєте олію, розливаєте в пляшки й доставляєте клієнту, то вашою цільовою аудиторією будуть домогосподарки. Визначте які болі у домогосподарок пов’язані з олією? Наприклад, олія швидко вижарюється, тому ви маєте подбати про якість цієї олії, зробити її стійкішою й збільшити час користування олією до вижарювання. Чим точніше ми ідентифікуємо ЦА та її болі — тим краще це вплине на наш бізнес.

Цінність

Ви маєте чітко її ідентифікувати. Коли ми говоримо про спосіб, як найкраще це зробити, то ми описуємо чим конкретно ми займаємося. Спочатку дослідіть ринок конкурентів. Не порівнюйте свій початок з чиєюсь серединою. Проаналізуйте переваги конкурентів, запозичте ідею та персоналізуйте її в свій бізнес, додавши авторських рішень. Проаналізуйте недоліки бізнесів, і яким чином вам застерегти власний бізнес від них. Ми не повинні нехтувати ринком конкуренції, ми маємо детально дослідити ринок цей ринок.


Для того, щоб ідентифікувати конкурента, свою цінність, сильні та слабкі сторони є ще один класичний спосіб — це використати інструмент SWOT-аналізу.

SWOT-аналіз визначає переваги та недоліки вашого бізнесу, а також його можливості та загрози. Це аналіз завжди допоможе показати вам ваші точки росту. Перевага його в тому, що навіть якщо ви не отримаєте фінансування і все під шкереберть, у вас вже є приблизний план на майбутнє, він прописаний у ваших можливостях. SWOT-аналіз є дієвим коученговим інструментом, коли ми ідентифікуємо свої сильні сторони та свої компетенції. Коли ви хочете ідентифікувати себе і свої сильні сторони та навички як підприємця — сміливо використовуйте техніку SWOT-аналізу.

Як написати бізнес-план? Частина 1: ідея та цілі

Як написати бізнес-план? Частина 3: фінанси, планування та маркетинг