Запуск власної справи потребує не тільки ідеї та натхнення, а ще й знання безлічі нюансів, в тому числі і юридичних. Ми задали декілька найпоширеніших питаннь, що цікавлять наших читачів, лектору нашого курсу Start Your Business, Богдану Дучаку.
Богдане, розкажіть трохи про себе та про вашу юридичну практику.
Я партнер в юридичній компанії Axon Partners. Нас знають як юристів, які спеціалізуються в ІТ сфері. Серед клієнтів – як великі продуктові та аутсорсингові компанії, так і стартапи. Останні три роки тісно співпрацюємо зі Startup Ukraine – роз’яснюємо юридичні аспекти ведення бізнесу для слухачів курсу Start Your Business. Намагаємося пояснювати складні юридичні речі простою мовою та цікавими способами: юридичні статті приправляємо хорошим гумором, нестандартно для юридичної компанії ведемо фейсбук-сторінку, готуємо контракти у картинках – це про нас.
Загалом, які труднощі чекають підприємця в Україні, коли він стикається з юридичними аспектами?
Залежить від того, коли він з ними зіштовхується. Краще дізнаватися юридичні нюанси ведення свого бізнесу наперед, бо виправляти юридичні помилки вже по факту складніше та дорожче. У відкритому доступі інформації про те, як стартувати бізнес, немало, але непідготовленій людині легко в ній заплутатися. Особливо, коли йдеться про конкретні нюанси бізнесу, а не загальну юридичну інформацію.
Ще на підприємця можуть чекати юридичні сюрпризи. Наприклад, коли він дізнається, що в Україні працювати з PayPal офіційно неможливо; або що проставити електронно-цифровий підпис на документі та “підписати документ від руки, відсканувати й відправити” – це не одне й те ж; або що відправити валюту за кордон за зовнішньоекономічним договором настільки складно.
Загалом пораджу кожному, хто цікавиться юридичними аспектами бізнесу, знайти свою справу на сайті Start Business Challenge – покрокові інструкції з детальною інформацією про дозвільні документи, що необхідні для реєстрації бізнесу.
Ми вважаємо, що перед стартом бізнесу необхідно запустити MVP (minimum viable product). З юридичної точки зору чи потрібно реєструвати компанію на цьому етапі?
Реєструвати компанію або підприємця (ФОП) потрібно тоді, коли ви починаєте займатися підприємницькою діяльністю. Держава вважає, що якщо ви тричі або більше разів на рік надали, наприклад, послуги у сфері краси з метою отримання прибутку, то ви займаєтеся підприємницькою діяльністю і зобов’язані зареєструватися. Тому поки ваш MVP не продається, реєструватися не обов’язково. Бо державу цікавить саме ваш дохід/прибуток, з якого ви зобов’язані сплачувати податок чи у статусі фізичної особи, чи фізичної особи-підприємця, чи компанії.
Яку організаційно-правову форму обрати вже для старту бізнесу?
Юридична особа (найпоширеніша форма – це ТОВ, товариство з обмеженою відповідальністю) або ФОП. Основні відмінності: матеріальна відповідальність ТОВ обмежена її активами, а ФОП відповідає усім своїм майном, навіть якщо воно не стосується підприємницької діяльності (автомобіль, квартира). ФОП у вас може бути лише один, названий за вашим повним ім’ям, а юридичних осіб можете створити безліч, назвавши їх якими завгодно досі не зайнятими назвами. ФОП тісно прив’язаний до вас як до фізичної особи, а створюючи ТОВ ви виступаєте лише учасником товариства (можете бути одним із учасників, якщо створюєте разом із партнерами по бізнесу), відділяючи діяльність ТОВ від себе особисто.
Чи залежить вибір від того, чи надає організація послуги, виробляє власну продукцію чи займається дистрибуцією?
Ні, загалом від виду діяльності вибір не залежить. Потрібно детально вивчати базові юридичні аспекти конкретного бізнесу і приймати рішення, виходячи з ширших вихідних умов. При цьому, наприклад, певна діяльність може потребувати ліцензії, а умови для отримання такої ліцензії передбачають, що потрібно бути юридичною особою у визначеній організаційно-правовій формі. В такому випадку діяльність впливатиме на вибір організаційно-правової форми.
Яку систему оподаткування краще обрати на початку?
В Україні є вибір між загальною та спрощеною системами оподаткування. Судячи з назви, для початку краще обирати спрощену. Але це не завжди вірно, бо, знову ж таки, потрібно виходити з умов конкретного бізнесу. Є види діяльності, які не дозволяють обирати спрощену систему оподаткування (стаття 291.5 Податкового кодексу України), тоді залишається лише загальна система. Також загальна система буде вигідна, якщо у вас багато операційних витрат, адже податок 18% платиться з прибутку (доходи мінус витрати). Для порівняння, ФОП на третій групі єдиного податку платить 5% без ПДВ з усього доходу, незалежно від витрат.
Якщо ви, скажімо, надаєте побутові послуги населенню, то вам може бути вигідніше реєструватися як ФОП не третьої, а другої чи першої групи (там податок фіксований і не залежить від доходу). Якщо ж ви вже більша акула бізнесу і хочете працювати з великими компаніями чи експортувати свої послуги, вам підійде третя група єдиного податку.
Чи можливо самостійно оформити документи без допомоги професіонала?
Так, реєструватися досить просто, навіть можна через інтернет (але не у всіх регіонах ця функція працює). Для ФОП: подаєте заяву про реєстрацію встановленої форми, обираєте КВЕДи (види економічної діяльності, якими плануєте займатися), також додаєте заяву на єдиний податок (спрощену систему), якщо застосовно. Ось тут все описано досить детально та зрозуміло.
Юридичну особу, як і ФОП, можна зареєструвати через державного реєстратора, нотаріуса, сплативши йому за послуги, або онлайн на сайті Мін’юсту. Перелік документів трішки довший, ніж при реєстрації ФОП, але вони прості, їхні зразки легко знайти в інтернеті.
Звичайно, юрист може допомогти з усім процесом за відповідну плату. Зокрема, він прослідкує, щоб заява про обрання спрощеної системи оподаткування не загубилася десь по дорозі від державного реєстратора до податкової служби (як це інколи буває), оскільки тоді потрібно працювати на загальній системі мінімум до наступного кварталу. Або якщо кілька партнерів реєструють ТОВ і хочуть домовитися про особливості управління компанією, то краще звернутися до юристів за допомогою з корпоративним договором між партнерами.
Підприємець може сам займатись бухгалтерією? Якщо так, то коли вже необхідно наймати бухгалтера?
Спрощену систему оподаткування можна освоїти самостійно. Раз-другий подати звіти буде складно, але потім зрозумієте, як все працює, і не буде ніяких проблем. Тим більше, що подавати звіти і перевіряти сплату податків, наявність штрафів можна через електронний кабінет платника. Але якщо ви платник ПДВ (можна бути як на загальній системі, так і на спрощеній, 3 група), або працюєте на загальній системі, або маєте найманих працівників, то бажано мати бухгалтера від початку. Він візьме на себе реєстрацію податкових накладних по ПДВ, сплату єдиного соціального внеску, військового збору та податку на доходи фізичних осіб з виплат працівникам, подачу відповідних звітів, і загалом буде вести всю звітність, яка на загальній системі оподаткування досить складна. З цим краще не експериментувати, бо помилки виправляти буде дорожче, ніж їм запобігти.
Чи є необхідність укладати угоду з партнером?
Це не обов’язково, але з середини 2018 року така можливість є. Раніше відносини з управління компанією регулювалися лише статутом, а тепер можна укласти корпоративний договір між учасниками ТОВ. В ньому можна визначити особливості управління компанією, питання голосування, купівлі-продажу часток у компанії (наприклад, дозвіл продажу в окремих випадках та обов’язок утриматися від продажу в інших випадках) тощо. Умови такого договору, на відміну від статуту, є конфіденційними. При цьому договір не може суперечити умовам статуту.
Щодо інтелектуального права, чи обов’язково одразу захищати свої торгову марку чи продукт? Де можна перевірити чи хтось вже має схожу торгову марку або подібний запатентований продукт?
Об’єкти авторського права (музика, фотографії, комп’ютерні програми, літературні твори тощо) та об’єкти промислової власності (торгові марки, винаходи, корисні моделі, промислові зразки) захищаються по-різному. Авторське право виникає з моменту створення об’єкта (коли щось перестає бути просто ідеєю, а знаходить матеріальне вираження), а права на промислову власність виникають з моменту реєстрації. Строк захисту авторського права – протягом життя автора та 70 років після його смерті, торгова марка або патенти діють 10 років (і 20 років – патент на винахід). Авторське право поширюється майже на весь світ (177 країн-членів Бернської конвенції), а промислова власність захищається лише у країні реєстрації (кожна країна – це нова реєстрація і нові витрати).
Торгова марка реєструється щодо окремих класів товарів і послуг (МКТП). За реєстрацію в кожному додатковому класі потрібно доплачувати. При реєстрації об’єктів промислової власності бажано звертатися до патентних повірених, які допоможуть з попереднім пошуком (перевірять, чи існують схожі торгові марки чи патенти, порадять виправлення), складанням та проходженням заявки на реєстрацію.
Якщо підприємець хоче вести зовнішньоекономічну діяльність (експорт, імпорт продукції або надання послуг), яку організаційно-правову форму обрати?
Для такої діяльності підходить ФОП або ТОВ на загальній системі або на спрощеній системі оподаткування. 3 група єдиного податку або 4 група (сільгоспвиробники) можуть вести таку діяльність без обмежень. З 1 та 2 групами потрібно бути обережними при експорті – 1 група взагалі не має права нічого експортувати, а 2 група може експортувати товари, але не послуги; на імпорт обмежень немає.
Чи можливо відкрити бізнес закордоном, якщо постійне місце проживання в Україні?
Так, громадянин України може зареєструвати компанію за кордоном, навіть якщо постійно проживає в Україні. Зазвичай це питання актуальне для тих, хто або одразу готує компанію під продаж інвестору, або орієнтується на закордонного клієнта (отримує дохід у валюті), або приходить до структурування активів вже на більш пізньому етапі розвитку бізнесу. Зареєструвати і утримувати компанію за кордоном значно дорожче, ніж в Україні. Найбільш популярними серед українців юрисдикціями є Кіпр, Естонія, Великобританія, США, Гонконг, Польща.
На ці та на багато інших питань ти отримаєш відповіді на нашому курсі зі створення власного бізнесу Start Your Business. Переходь за посиланням та дізнайся більш детально!
comments powered by HyperComments